Facebook Pixel

Niania elektroniczna - na co zwrócić uwagę

Niania elektroniczna - na co zwrócić uwagę

Choć wiele osób stara się temu zaprzeczać, nowoczesna technologia ma wpływ na niemal każdy aspekt naszego życia. Dotyczy to również wychowania dzieci. Chodzi o nianie elektroniczne, które ułatwiają codzienne życie. Te małe urządzenia już kilka lat temu przestały być ekstrawaganckimi gadżetami, a wzrost ich popularności jest w pełni uzasadniony. Sprawdź:

  • Co warto wiedzieć o niani elektronicznej?
  • Do czego przydaje się niania
  • Jakie właściwości ma niania elektroniczna?

Niania elektroniczna - nieocenione wsparcie dla rodziców

W dużym skrócie, urządzenie tego typu stanowi dla rodziców dodatkową parę uszu, a czasem także oczu. Niania elektroniczna umieszczona w pokoju maluszka stale nasłuchuje, czy maluszek słodko śpi, czy w danej chwili potrzebuje atencji rodziców. Gdy tylko w pokoju maluszka pojawia się dźwięk, nadajnik błyskawicznie transmituje go za pomocą fal radiowych bezpośrednio do odbiornika, który mają przy sobie rodzice. Umożliwia im to szybką reakcję, zapewniając jednocześnie wiele swobody – rodzice mogą wyjść na przykład do ogrodu czy zejść piętro niżej ze świadomością, że niania elektroniczna pozwoli im w każdej chwili usłyszeć kochane dziecko. Najlepsze nianie elektroniczne oferują nawet 300-metrowy zasięg, a odbiorniki można w wygodny sposób przymocować np. do paska czy schować do kieszeni.

Porada: jeżeli decydujesz się na ten rodzaj niani, zwróć uwagę, czy rozważany przez Ciebie model umożliwia zmianę kanału radiowego (komunikacja dwukanałowa) – czasem na linii mogą pojawiać się zakłócenia, którym można zaradzić prostą zmianą częstotliwości.

Bardziej zaawansowane modele umożliwiają nie tylko nasłuch, ale również zdalną rozmowę z dzieckiem. Takie urządzenia nazywane są nianiami elektronicznymi z funkcją komunikacji dwustronnej (lub komunikacji dwukierunkowej). To ogromne ułatwienie – w przypadku „mniejszych kryzysów” często powiedzenie do maluszka kilku uspokajających słów pozwala błyskawicznie przywrócić zagubionemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i zdrowy, spokojny sen.

Od niedawna w sklepach wiodącą kategorią niań elektronicznych są nianie wyposażone w funkcję transmisji wideo. W nadajniku znajduje się wtedy kamera, a odbiornik jest wyposażony w wyświetlacz. Otwiera to oczywiście zupełnie nowe możliwości – pozwala rodzicom nie tylko usłyszeć dziecko, ale również zobaczyć, co dzieje się z nim w danej chwili. Wbrew pozorom, wyświetlacze w odbiornikach nie muszą być niewielkich rozmiarów. Jeden z nowszych modeli na rynku, niania elektroniczna Lionelo Babyline 7.1, wyposażona jest w aż 3,2 calowy wyświetlacz, co zapewnia wysoką jakość obrazu. Co więcej, na rynku znajdują się modele wyposażone w więcej niż jedną kamerę – taka niania umożliwia monitoring kilku ulubionych miejsc dziecka naraz, może być także niezastąpiona przy bliźniakach.

Porada: jeżeli zależy Ci na trybie wideo, koniecznie zwróć uwagę, czy dany model niani obsługuje tryb nocny. Maluszki przesypiają większą część doby, a zaawansowany tryb nocny pozwala na kontrolę również w warunkach słabego oświetlenia lub nawet w zupełnej ciemności.

Nianie elektroniczne – funkcje dodatkowe

Nasłuch lub obserwacja dziecięcego pokoju to najważniejsza funkcja niań elektronicznych, jednak najlepsze nianie są wyposażone także w inne opcje. Bardzo przydatna może okazać się wbudowana opcja mierzenia temperatury w pokoju maluszka – specjalny czujnik sprawdza, czy dziecku nie jest zbyt ciepło lub zimno i w momencie przekroczenia temperatury powiadamia o tym rodzica. Dobra niania elektroniczna potrafi także przypominać o porze karmienia. Część najlepszych modeli umożliwia także odgrywanie kołysanek – odtwarzanie można włączyć zdalnie z urządzenia rodzica.

Porada: zawsze zwracaj uwagę, czy niania elektroniczna wyposażona jest w tryb oszczędzania energii (VOX). Choć urządzenia dzięki dobrym bateriom potrafią wydajnie pracować przez długi czas i alarmować o ewentualnym niskim stanie naładowania, tryb VOX znacznie przedłuża żywotność niani elektronicznej.