Facebook Pixel

Bramka ochronna na schody – rozporowa czy przykręcana? Wady i zalety

Bramka ochronna na schody – rozporowa czy przykręcana? Wady i zalety

Nie jesteś w stanie mieć na oku swojego malucha przez cały czas. Zawsze znajdzie się chwila, gdy na sekundę stracisz czujność. Aby więc uchronić swoje dziecko przed nieprzewidzianymi sytuacjami, a sobie zapewnić więcej spokoju, jednocześnie nie hamując jego ciekawości świata, warto zainwestować w barierki ochronne. W najnowszym wpisie znajdziesz informacje o ich rodzajach, zaletach i wadach, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

  • Czym są bramki rozporowe?
  • Czy bramka rozporowa jest bezpieczna?
  • Jak zamontować bramki przykręcane?
  • Praktyczne aspekty bramki ochronnej

Bramki rozporowe

Każdy model bramki rozporowej przeznaczony jest do montażu w przejściach mieszczących się w określonym przedziale pod względem szerokości. Można dostosować je do konkretnego miejsca za pomocą przedłużek. Dostępne są np. modele przeznaczone do przejść o szerokości 75-85 cm. Pierwszą zaletą takiego rozwiązania jest zatem dość duża uniwersalność. Jedną bramkę rozporową możesz wykorzystać w wielu miejscach w domu, a nawet przeprowadzka nie musi oznaczać, że konieczny będzie zakup nowego wyposażenia. Kolejna istotna zaleta bramek ochronnych z montażem rozporowym kryje się właśnie w sposobie ich instalacji. Wykorzystuje się do tego bowiem śruby rozporowe, które należy umieścić w otworach montażowych. Nie będzie to wymagać od Ciebie żadnej ingerencji w ściany, czy framugi. Zapomnij o wierceniu, przybijaniu gwoździ i nieestetycznych śladach, które mogłyby zostać po demontażu bramki. Dzięki temu możesz wygodnie montować i demontować bramkę rozporową wtedy, kiedy będzie to konieczne.

Nie ma jednak takiego produktu, w którym nie dałoby się dostrzec pewnych wad i nie inaczej jest w przypadku bram rozporowych. Przeciwnicy tego typu bramek ochronnych wskazują tutaj minus wynikający z konstrukcji, która wymaga, aby bramka rozporowa miała ramę. To oznacza, że mieć będzie również próg. Co prawda producenci dostosowują go do małych dzieci, zaokrąglając i stosując tak niewielkie jego wymiary, jak jest to tylko możliwe, jednak nie wyeliminujesz nigdy w stu procentach ewentualnego ryzyka potknięcia czy poślizgnięcia się na progu. Gdy wybierzesz wysokiej jakości wyposażenie, będzie ono naprawdę niewielkie.

Bramki przykręcane

Drugi rodzaj barierek ochronnych dla dzieci to modele mocowane na śruby. Tego rodzaju bramki dają się zdemontować równie łatwo, jak modele rozporowe, jednak zdemontujesz w nich samą część ochronną. Zaczepy przymocowane na śruby zostają na ścianie lub we framudze nawet po demontażu bramki. Samą bramkę można wykorzystywać w wielu miejscach, nawet o różnych szerokościach, lecz wszędzie wymagane jest umieszczenie mocowań. Samo przenoszenie bramki i montowanie jej w różnych pomieszczeniach może być zatem szybsze, lecz wymaga od nas jednak uprzedniej instalacji mocowań. To jest też podstawowym minusem pod względem estetycznym.

Jak łatwo się domyślić, taka konstrukcja bramek przykręcanych na śruby ma też jednak pod pewnym względami przewagę nad bramkami rozporowymi. Przede wszystkim jest to brak ramy, a w konsekwencji – brak progu, który mógłby stwarzać zagrożenie dla przechodzących maluchów. Jeśli obawiasz się zatem, że w przypadku Twojego dziecka próg mógłby stanowić istotne zagrożenie, to warto wybrać bezpieczeństwo, rezygnując w drobnym stopniu z estetyki, którą mogą w Twoim przekonaniu kraść zamocowane we framugach zaczepy.

Pozostałe zalety

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj bramek zabezpieczających się zdecydujesz, możesz liczyć na wiele udogodnień i praktycznych rozwiązań, jakie w nich zastosowano. Możemy wymienić tutaj chociażby mechanizmy blokujące, które w sposób skuteczny wyeliminują ryzyko tego, że dziecko samodzielnie otworzy bramkę i przedostanie się w miejsce, przed którym bramka ma je chronić. Stosowane są też czujniki zmierzchu z oświetleniem LED, które po zmierzchu oświetlą bramkę, abyśmy nieświadomie nie uderzyli w zamknięte przejście. W obydwu rodzajach bramek producenci stosują też estetycznie wykończone materiały, idealnie pasujące np. do dziecięcego pokoiku. Jeśli zdecydujesz się zatem na wysokiej jakości wyposażenie, to niezależnie od tego, czy będzie to bramka rozporowa, czy też przykręcana na śruby, gwarantuje ona Twojemu dziecku bezpieczeństwo.

Obydwa rodzaje mocowań mają swoje zalety i warto skorzystać z nich w zależności od tego, w jakiej przestrzeni ma być zamontowana bramka, a także gustu rodziców i konkretnych potrzeb.