Facebook Pixel

Rowerek biegowy – idealny wstęp do nauki jazdy na rowerze

Rowerek biegowy – idealny wstęp do nauki jazdy na rowerze

Nauka jazdy na rowerze to dla każdego dziecka nie lada wyzwanie. By pomóc maluszkowi w nauce jazdy, warto przyzwyczajać dziecko do rowerków od najmłodszych lat. Tu z pomocą przychodzą pozbawione pedałów rowerki biegowe, z którymi dziecko może rozpocząć swoją przygodę już w wieku mniej więcej dwóch lat. W materiale podpowiadamy:

  • jak kupić rowerek biegowy, by stał się idealnym wstępem do nauki jazdy na rowerze,
  • na co zwrócić szczególną uwagę,
  • jakie są zalety korzystania z rowerka biegowego.

Najważniejsze cechy rowerków biegowych

  1. Konstrukcja rowerków biegowych zapewnia prostą obsługę. Pozbawiona jest elementów utrudniających poruszanie się dziecka.
  2. Brak pedałów, dodatkowych kółek jaki swoboda poruszania uławiają naukę balansu i utrzymywania równowagi.
  3. Poruszanie się rowerkiem biegowym uczy odpowiednich reakcji na przeszkody, co będzie niezwykle pomocne przy przesiadce na klasyczny rower
  4. Niewielka waga rowerków ułatwia zabieranie ich ze sobą w podróż.

Nauka jazdy na rowerze to dla każdego dziecka wyzwanie. Z pomocą przychodzą rowerki biegowe, ułatwiają naukę utrzymywania równowagi, pozwalają oswoić się dziecku z jazdą. Sprawdź nasze wskazówki, które ułatwią wykorzystanie rowerka biegowego do nauki jazdy na prawdziwym jednośladzie.

Prosty w obsłudze

Rowerki biegowe zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o najmłodszych. By maluch mógł skupić się na bezpiecznym poruszaniu się, przy jednoczesnym balansowaniu ciałem, pojazd został pozbawiony pedałów. Dziecko odpycha się zatem nóżkami od podłogi, jednocześnie ćwicząc swoje mięśnie, co ma doskonały wpływ na obie półkule mózgowe oraz na rozrost mięśni maluszka.

W wielu przypadkach rowerków kierownica oraz siodełko są w pełni regulowane, więc można dopasować je do wzrostu dziecka. Rowerek biegowy może posłużyć zarówno w domu jak i na zewnątrz. Na początku nauki najlepiej by maluszek korzystał z rowerka na płaskiej powierzchni – najlepiej na podłodze lub miękkiej trawie. Asfalt oraz pagórki najlepiej zostawić już bardziej zaprawionym młodym rowerzystom, kiedy nabiorą już wprawy.

Balans i skręcanie

Rowerek biegowy pozbawiony jest nie tylko pedałów, ale także popularnych, dodatkowych kół. Dzięki temu, że jest to pojazd dwukołowy, maluszek od samego początku skupia się na nauce utrzymywania równowagi. Balansując ciałem, trzyma prostą postawę i jednocześnie ćwiczy swoją koordynację ruchową. W wielu rowerkach zastosowano technologię blokady skrętu kierownicy, dzięki czemu maluszkowi znacznie łatwiej opanować manewr skręcania bez przewrócenia się. Uniemożliwia też ona nagły i ostry skręt i przyda się nie tylko w początkowej fazie nauki, ale też później – np. przy zjeździe z górki, kiedy małe turbulencje mogą osłabić panowanie dziecka nad kierownicą.

Bezpieczeństwo na drodze

Podczas swoich zabaw z rowerkiem biegowym dziecko jest w stanie nauczyć się odpowiednio reagować na potencjalne zagrożenia w postaci przeszkód, a nawet przechodzących osób. Dzięki temu przesiadając się na większy rower z pedałami, będzie już mieć ten krok za sobą i będzie poruszać się znacznie pewniej. Pozwoli to też dziecku szybciej przyswoić kolejną wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze. Rowerki biegowe posiadają specjalne zabezpieczenia przed upadkami, dzięki czemu maluszek o wiele łatwiej będzie w stanie nad nim zapanować i skupić się całkowicie na bezpiecznej jeździe.

Rowerek biegowy to nie tylko doskonały wstęp do nauki jazdy na rowerze, ale także świetna alternatywa dla dziecka do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Większość z rowerków jest stosunkowo lekka i można je zabrać ze sobą wszędzie. Bez problemu możesz wsadzić taki rowerek do bagażnika i zabrać ulubiony pojazd maluszka ze sobą na wczasy. Mając kontakt z rowerkami od najmłodszych lat, dziecko znacznie szybciej dokładnie poznawać otoczenie.

Warto przeczytać:Rowerek biegowy, czy trójkołowy